Upravit stránku

Jak správně pečovat o koberec, aby se nestal rájem roztočů

Ani si neuvědomujeme, že svůj byt sdílíme s tisícem dalších spolubydlících. Jsou totiž téměř neviditelní, jsou to roztoči. Žijí v matraci, peřině, polštáři, plyšovém medvídkovi, ale především v koberci. Jejich mrtvá tělíčka dráždí alergiky a podstatně jim znepříjemňují život. Jak s nimi zatočit?

Seznamte se. Jmenuji se roztoč

Roztočům se daří všude tam, kde jsou lidé. Živí se totiž šupinkami jejich kůže. A těch ulpívá na peřinách a v koberci nepočítaně. Uvidíte je pouze pod mikroskopem, ale můžete je cítit (především ze sáčku vysavače). Ničí je sluneční paprsky, mráz nebo naopak horká voda s teplotou nad 60 °C. Milují vlhko a tmu, proto se ubytují v nejspodnějších částech matrace nebo koberce, kde na ně nemůže ani vysavač, ani sluníčko. My vám ale poradíme, jak i přesto výskyt roztočů ve vaší domácnosti eliminovat.

Víte, jak zbavit koberec roztočů?

Základem je kvalitní vysavač

Nebudeme vám mazat med kolem pusy, úplně všech roztočů se v domácnosti nezbavíte nikdy, ale správným úklidem můžete výrazně snížit jejich počet. V první řadě se zaměříme na koberec. Tam nám bude nejužitečnějším pomocníkem vysavač. Ale pozor na levné netěsnící vysavače, které sice nasají prach a roztoče, ale většinu z nich pak zase vypustí zpátky do pokoje. Zejména alergici by si měli vybírat vysavač s HEPA filtrem, který s vysokou účinností zachytává všechny mikročástice s téměř 100% účinností. Koberce doporučujeme vysávat 2× týdně, ne častěji, aby zbytečně nedocházelo k víření prachu a roztočů.

 

Roztoči mohou způsobovat alergie i u nejmenších dětí.

Když zasáhnou profesionálové

Ani ten nejmodernější vysavač s HEPA filtrem nenahradí profesionální hloubkové čištění koberců. Naše stroje si poradí nejen s tou nejzažranější špínou, ale také s roztoči, kteří jsou všudypřítomní. Ať už doma v obýváku, nebo třeba v kanceláři.

Běžně doma praktikujete pouze suché vysávání, extrakční metoda (tzv. mokré vysávání) je přitom mnohem účinnější, proto si ji neváhejte objednat alespoň 1× ročně. Jedině čistý a udržovaný koberec není líhní pro roztoče a nejrůznější bakterie.

Tipy na úklid domácnosti s alergií na roztoče:

  • prach utírejte vlhkým hadrem, nikoliv prachovkou
  • dostatečně větrejte a pusťte do bytu denní světlo
  • při stírání používejte eukalyptový olej, který odpuzuje roztoče
  • vysávejte minimálně 2× týdně vysavačem s HEPA filtrem
  • udržujte relativní vlhkost vzduchu v místnosti kolem 50 %
  • v ložnici vám k lepšímu spánku pomůže čistička vzduchu

Chcete hloubkově vyčistit koberec od roztočů? Kontaktujte nás

  • Pokud uvedete své telefonní číslo, budeme schopni rychleji a lépe zpracovat Váš požadavek.
  • Pokud poptáváte zpracování odhadní ceny úklidu, vyplňte prosím položku LOKALITA nebo údaj o místě úklidu uveďte v popisu požadavku.
  • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.