Upravit stránku

Úklid podle japonky Marie Kondo - Nebojte se věci vyhazovat!

Už i do České republiky dorazil fenomén minimalistického úklidu podle japonské odbornice na úklid Marie Kondo. Náš úklidový tým se ztotožňuje se spoustou zásad tohoto revolučního způsobu jak uklidit domácnost a třeba i pro vás se stane inspirací, jestliže nevyužíváte úklidové služby firem, ale spoleháte sami na sebe.
Kromě toho, že za nekonečný úklid může zbytečný nadbytek věcí v domácnosti, kterých je třeba se zbavit, je jednou z hlavních myšlenek této efektivní metody generálního úklidu to, že úklízení není nekonečnou starostí, pouze stačí udělat jednu velkou razii, při které je třeba se řídit jistými zásadami, než uklízet jen trochu, ale zato neustále.

Jednou z oněch zásad je rozdělit si úklid podle druhu činnosti, nežli místnosti. Například, po celém bytě či domu začněte svůj úklid oblečením poházeným po nábytku, ale i tříděním svršků uložených ve skříni, kterých jste ochotni se vzdát. Dále mohou přijít na řadu další věci jako boty, knihy, dokumenty, apod. 
Při úklidu podle japonky Marie Kondo je třeba se zamýšlet, které z našich věcí nám přináší radost a užitek a všech ostatních se zbavovat, ať už jsme je v bytě drželi z jakéhokoliv prazvláštního důvodu. Tyto věci samozřejmě mohou ještě najít své využití jinde. Můžete tyto věci věnovat na charitu, či umístit k prodeji v bazaru. 

Dalším trikem této průkopnice minimalismu v úklidu a čištění je vertikální ukládání věcí, spíše než skládání do komínků. To je prý skvělou cestou jak regulovat a hlídat množství nahromaděných věcí.

Spoustu dalších úklidových zásad této metody najdete v knížce vydané samotnou Marií Kondo s názvem Zázračný úklid, pořádek jednou provždy. Samozřejmě se nejedná o úklid určený pouze domácnostem, v některých případech by jistě stálo za to tuto metodu aplikovat také na úklid firem a kanceláří.